POCKET DLA POCZĄTKUJĄCYCH

ZDJĘCIA – APARAT CZY TELEFON?

project-life-jak-robic-zdjecia-telefon
project-life-jak-robic-zdjecia-aparat

Bez zdjęć nie moglibyśmy mówić o albumie, cała zabawa zaczyna się i kończy właśnie na nich

Jednym z najważniejszych (jeśli nie najważniejszym!) elementów Project Life są oczywiście zdjęcia. Bez nich nie moglibyśmy mówić o albumie, cała zabawa zaczyna się i kończy właśnie na nich. W tym rozdziale postaram się Wam przybliżyć czym zrobić zdjęcie, jak i w jakim programie graficznym je obrobić, jak przygotować zdjęcia do wydruku i jak je wywołać. Temat wyboru narzędzia do fotografii jest poruszany równie często jak samo pytanie jak prowadzić Project Life?

Odpowiedź jest taka sama zrób tak, żeby to Tobie było najwygodniej. Jeśli posiadasz dobry aparat fotograficzny w telefonie, umiesz korzystać z filtrów lub masz dobra aplikację, która na prawdę sprawia że podobają Ci się Twoje zdjęcia, działaj telefonem.

Serce albumu

TO DLA ZDJĘĆ UWIECZNIAJĄCYCH WSPOMNIENIA TWORZYMY NASZE ALBUMY
project-life-jak-robic-zdjecia-3

Jeśli tak jak ja cierpisz na manię jakości, a szumy i widoczne piksele sprawiają że dostajesz zawału wybierz aparat. taki jak na poniższym zdjęciu. Wybór narzędzia powinien być ściśle związany z tym jaki tryb życia prowadzisz i jakich zdjęć oczekujesz. Jeśli chcesz prowadzić album tydzień po tygodniu, chcesz mieć dobre zdjęcia, a jednocześnie noszenie ze sobą lustrzanki Cię przeraża - wybierz mały aparat kompaktowy. Chcesz czegoś więcej, ale nie masz pieniędzy na lustrzankę? Wybierz tak zwane hybrydy - to aparat kompaktowy, ale posiada funkcję wymiennej optyki, możesz więc dobrać sobie interesujący Cię obiektyw.

Wywoływanie

DRUKOWANIE W DOMU VERSUS WYWOŁANIE W SERWISIE

Tu mamy kilka możliwości - możemy wywołać zdjęcia w domu, za pomocą domowej drukarki, wywołać stacjonarnie w swoim mieście, lub zamówić pakiet zdjęć. Ja nie mam drukarki, najczęściej zlecam więc duże partie zdjęć. Zdecydowanie bardziej opłaca się zamawianie z internetu - na przykład w fotolab.pl, ale konieczne jest uzbieranie określonej liczby zdjęć, a także musimy poczekać około tygodnia na zrealizowanie zamówienia i wysyłkę. Jeśli więc uzupełniacie swój album co tydzień, lepszym i wygodniejszym wyjściem będzie wykorzystanie domowej drukarki.

project-life-jak-robic-zdjecia-2
project-life-jak-robic-zdjecia

Obróbka

CZYLI CO ZROBIĆ ABY NASZE ZDJĘCIA BYŁY JESZCZE LEPSZE

 Nasze zdjęcia możemy obrabiać na wiele różnych sposobów

Nikt nie powiedział, że zdjęcia, które zrobimy, muszą pozostać takie jak w momencie naciśnięcia spustu migawki. Możemy je obrabiać na wiele różnych sposobów: od podkręcenia światła, dodania filtrów i napisów. Możemy sprawić, że kolorowe zdjęcie stanie się czarno białe. Ogranicza Was tylko wyobraźnia, bo wszelkie niezbędne umiejętności są możliwe do zdobycia w Internecie.

Żyjemy w cudownych czasach, koniecznie to wykorzystajcie.

W zależności od tego, czy używacie programów płatnych czy darmowych, możecie obrobić zdjęcia samodzielnie na komputerze.

Najpopularniejszym programem nadającym się do tego typu zadań jest Picasa - jest to program darmowy, w którym bardzo łatwo przytniecie zdjęcia do dowolnej wielkości i pod dowolnym kątem. Przy okazji jest to program bardzo intuicyjny, który nie tylko pozwoli na podstawową obróbkę, ale także posegreguje Wam zdjęcia.

project-life-jak-robic-zdjecia-obrobka

Dodatki

CO JESZCZE MOŻNA ZROBIĆ NA KOMPUTERZE?

Kto nie lubi naklejek, które niesamowicie potrafią urozmaicić zdjęcie? Małych, dużych, napisów? Dlaczego nie dodać ich w formie elektronicznej bezpośrednio przed jego wydrukiem? To bardzo łatwe, a jednocześnie ładne rozwiązanie. Wystarczy znaleźć interesujący nas wzór, a potem przekopiować go na otwarte w programie graficznym zdjęcie.

project-life-jak-robic-zdjecia-tekst

Rozmiar ma znaczenie

JAKIE ZDJĘCIA DO JAKICH KOSZULEK?

Kieszonki do Project Life’a mają trzy główne rozmiary: 10x15, 7,5x10 oraz 10 x10 cm. Oznacza to, że jeśli chcemy wywołać duże zdjęcia na całą kieszonkę będziemy musieli wybrać format standardowy (ale nie najmniejszy! Najmniejszym jest 9x13), a jeśli “połówki” to konieczne będzie wykonanie kolażu lub ręczne kadrowanie za pomocą nożyczek.

Polecam nauczyć się tworzenia kolażu w dowolnym programie (na przykład wymienionym przeze mnie Pisaca), żeby zaoszczędzić sobie nie tylko pieniędzy, ale również nerwów, gdy utniemy coś nie do końca po naszej myśli.

Format 10x10 w niektórych sklepach jest dostępny jako format Instagramowy - jeśli więc używacie głównie zdjęć z tej strony warto zainteresować się taką opcją.

Standardowe zdjęcie 10x15, których używamy do albumu powinno mieć przede wszystkim rozdzielczość pozwalającą na dokładny wydruk.

Lustrzanka najczęściej robi zdjęcia w rozdzielczości 300 lub 600 DPI (dots per inch), ale telefon w zależności od ustawień, może mieć tę wartość ustawioną mniejszą.

Do wydruku potrzebne są różne wartości - czasem wystarczy tylko 200 DPI, a czasem przy wywoływaniu konieczne będzie ustawienie 300 DPI.

Musicie to sprawdzić w punkcie, w którym drukujecie. W zależności więc od rozdzielczości będziemy ustawiać różną wartość pixeli.

Co to oznacza? Że po pierwsze - do zrobienia dobrych zdjęć nie potrzebujemy wcale dobrego sprzętu. Wystarczy aparat, który będzie miał 2-3 megapixele. Po drugie - jeśli chcemy kadrować zdjęcie, mając aparat o większej ilości megapixeli możemy to zrobić najwyżej do wartości 1920x1080 pixeli bez utraty jakości fotografii. Poniżej tej wartości pixele zaczną już być widoczne, co pogorszy jakość wydruku.

project-life-jak-robic-zdjecia-2

Po więcej porad nie bójcie się zajrzeć do internetu

To już wszystko, co mogę Wam przekazać. Większość dodatkowych informacji znajdziecie w Internecie - szukajcie przede wszystkim grup na Facebooku dotyczących Project Life, wskazówek na blogach (uwierzcie mi, jest ich naprawdę dużo) i artykułów dotyczących fotografii. Jestem pewna że szybko znajdziecie znacznie więcej potrzebnych Wam informacji. Mam nadzieję że tworzenie zdjęć i ich obróbka nie sprawi Wam trudności, a z każdą kolejną fotografią coraz łatwiej będzie Wam osiągać zamierzone efekty!

Ewa Gawdzińska

Please login to get access to the quiz
MATERIAŁY – OD CZEGO ZACZYNAMY? (Prev Lesson)
(Next Lesson) ŁAMIEMY ZASADY
Back to POCKET DLA POCZĄTKUJĄCYCH

No Comments