GRUDNIOWNIK OD PODSTAW

W KILKU SŁOWACH O ŚWIĄTECZNEJ FOTOGRAFII

O najważniejsze porady dla młodych adeptów sztuki fotografii zapytałam Martę Wasilewską, która czaruje swoim magicznymi fotografiami na swoim fanpage:

https://www.facebook.com/fotografiamartawasilewska

Słowem wstępu

Za chwilkę  do naszych drzwi zapuka grudzień. Ujmie nas najpiękniejszym okresem w roku. Czasem cudownych zapachów, kolorów, blasku świec. Emocjonalnymi chwilami, spędzonymi z bliskimi,  o które tak ciężko w ciągu pozostałej części roku.

Przeczytajcie dalej,  a opowiem Wam jak fotografować ten okres mając chęci, ale niekiedy nie mając doświadczenia i profesjonalnego sprzętu.

Poznaj możliwości swojego aparatu.

Kiedy odwiedzam swoich Klientów Ci często wyjmują z czeluści domu lustrzankę cyfrową bądź aparat kompaktowy twierdząc, że nie potrafią ich obsłużyć. I tu kieruję do Was prośbę. Jeżeli  z instrukcjami się nie lubicie – teraz weźcie aparat do ręki (nawet ten w telefonie) i przejrzyjcie dokładnie jego aparatu. Założę się, że o wielu funkcjach nie mięliście pojęcia. Dopiero tak – świadomie możemy zacząć fotografować.

 

Po drugie - światło

Najpiękniejsze fotografie wychodzą przy świetle zastanym, gdy obiekt umieszczony jest przodem bądź bokiem do okna. Niestety w grudniu musimy poradzić sobie z tym, co mamy. A mamy niewielką ilość światła dziennego, o Słońcu już nie mówiąc. Osobiście odradzam korzystanie ze sztucznego, domowego, sufitowego światła, którego odcień nie działa korzystnie na kolor naszej skóry. Dodatkowo daje brzydkie cienie na twarzy. Do oświetlenia użyjcie lamp bocznych, lampek choinkowych, świec bądź zimnych ogni. Takie zdjęcia, mimo, że ubogie w światło, staną się bardziej klimatyczne i interesujące. Jeżeli posiadacie w swoim aparacie lampę, ale taką, której światła nie możecie rozproszyć, wykorzystajcie dyfuzor wykonany z kawałka papieru śniadaniowego
i gumki recepturki. Tak, tak … błysk przepuszczony przez papier łagodnie rozproszy się po całej fotografii.

 

Dbaj o czystość kadru

Jeżeli bałagan w kadrze nie jest zamierzony  to zawsze pomyśl o tym co znajduje się na zdjęciu. Najpiękniejszy portret zepsują uchylone drzwi od garderoby bądź talerz z resztkami jedzenia.
W plenerze zawsze zwracaj uwagę na to, co znajduje się  za fotografowanym obiektem. Może okazać się, że lekkie przesunięcie obiektu naprawi cały kadr. Nie wykonuj rodzinnych fotografii przy zastawionym stole w jadalni. Podziel  w głowie kadr dwoma liniami w pionie i poziomie. Główne elementy fotografii powinny znaleźć się
w miejscach przecięć tych linii. Pamiętaj o tym, aby fotografować prosto, do linii horyzontu, okna, choinki. Fotografuj  z wysokości modela. Jeżeli fotografujesz dziecko bądź zwierzę – przykucnij.

 

Zadbaj o szczegóły

Pamiętaj o tym, że chcesz stworzyć zdjęcie, które będziesz miło wspominać. Zwracaj więc uwagę  na elementy, których nie widzą Twoi modele. Brudne buzie dzieci, nie dopięte koszule, kosmyk włosów nachodzący na oko. To wszystko łatwo poprawić, a ma ogromny wpływ na wygląd Twojej fotografii. Fotografując pozujących ludzi poproś
o proste plecy oraz minimalne uniesienie brody i przekrzywienie twarzy na bok. Następnie powiedz coś, co rozluźni atmosferę. Wyjdzie piękna fotografia.

 

Łap chwile

Fotografie pozowane pięknie i klasycznie wyglądają w ramkach. Niemniej dla mnie najpiękniejsze kadry to te, z których kipią emocje. Jeżeli masz taką możliwość fotografuj owe chwile bez użycia lampy. Tak, aby nie rozpraszać osób. Posadź ich blisko siebie i poproś aby spojrzeli sobie w oczy ... zobacz co się stanie. Fotografuj cichutko
z bezpiecznej odległości …

 

Eksperymentuj

Czy wiesz, że ustawiając odpowiednią wartość przesłony w swoim aparacie wszystkie światełka rozmyją się na fotografii ?. A czy wiesz, że nakrywając obiektyw czarnym kartonem z wyciętym pośrodku otworem te właśnie światełka będą miały kształt gwiazdki, serduszka bądź czego sobie wymarzysz ?. Nie posiadasz jasnego obiektywu do swojej lustrzanki ?. Nic straconego !. Możesz zakupić tzw. Obiektyw M42 oraz przejściówkę. Nauczysz się ręcznie ustawiać parametry swojej lustrzanki, a koszt nie przekroczy 100 zł. Fotografuj przez szybę, fotografuj z innej perspektywy, fotografuj odbicia. Baw się fotografią i ucz jednocześnie. To wspaniała zabawa.

 

Twórz historie

Pamiętaj, że wokół Ciebie jest wiele przepięknych rzeczy do fotografowania. Trenuj i próbuj nowych rozwiązań. Analizuj
i poprawiaj błędy. Zarówno natura (tak, tak - nawet zimą) jak
i domowe pielesze dają ogromne pole do popisu. Wraz z fotografią osób będzie stanowiło to całą historię, która cudownie zaprezentuje się w Twoim albumie. Wiem, że Twój Grudniownik będzie przepiękną pamiątką. Życzę Ci wspaniałej zabawy i cudownych wspomnień.

Please login to get access to the quiz
10 POMYSŁÓW NA ŚWIĄTECZNE KADRY (Prev Lesson)
(Next Lesson) LISTA ZDJĘĆ DO ZROBIENIA W TE ŚWIĘTA
Back to GRUDNIOWNIK OD PODSTAW

No Comments