Layoutowe ABC - warsztaty dla początkujących

4. Pogadanka o zdjęciach (free)

To półmetek naszego kursu. Wchłonęliście już podstawy a teraz pora na trochę więcej detali.

Czym byłby skrap bez zdjęcia? Nie skrapem 🙂 Bo powstały one hołdując oprawianiu wspomnień i zdjęć właśnie. Teoretycznie więc, to nie zdjęcia powinniśmy dobierać do projektów a projekty do zdjęć. Jest to zasada, którą w większości przypadków stosuję, zaczynając pracę od zdjęć, które chcę użyć a później myśląc o dodatkach i papierach. Czasem bywa odwrotnie, bo to konkretny produkt lub papier zainspirują nas do sięgnięcia po konkretną fotografię. Całkiem niedawno przeżyłam taki moment, kiedy w moje ręce wpadł papier w tygrysy. Najpierw pomyślałam - co ja z tym zrobię??? Ale zaraz przypomniało mi się takie zdjęcie sprzed lat, którego do tej pory nie miałam okazji oskrapować, z moją córką umalowaną jak tygrys. I tak oto upiekłam dwie pieczenie na jednym ogniu 🙂

Ale wracając do konkretow - jak dobierać ze sobą zdjęcia i dodatki, żeby otrzymać harmonijny projekt? Jak drukować zdjęcia i je przygotowywać? Czy drukować na zapas czy do konkretnych projektów? Zaraz postaram się odpowiedzieć na te wszystkie pytania.

Kilka zasad dotyczących zdjęć:

  • najłatwiejsze wydają się być zdjęcia w wersji czarno - białej, bo czarny pasuje do wszystkiego 🙂 I jest to poniekąd prawda. Przy zdjęciach w wersji b&w nie musimy się bać, że nasze papiery i dodatki będą się gryzły z ich kolorystyką. Moim początkującym studentom często polecam przynoszenie takich zdjęć na warsztaty. Jest tu jednak pewien haczyk - nie wystarczy zwykłego kolorowego zdjęcia przerobić na szybko w programie graficznym kilkając wersję czarno - białą. Zdjęcie takie zazwyczaj jest mdłe, z niewielkim kontrastem i po prostu brzydko wygląda. Większość z nas robi zdjęcia telefonami więc warto od razu ustawić taką opcję i strzelać fotki już czarno - białe. Można również pobawić się w programie graficznym z kontrastami i rozjaśnieniami jeśli macie takie umiejętności. Podsumowując - zdjęcia czarno - białe są łatwiejsze w użyciu, pod warunkiem że są ładnie skontrastowane.
  • jeśli już macie zdjęcie kolorowe, warto je przed wydrukowaniem nieco obrobić w programie graficznym (no chyba, że jesteście mistrzami fotografowania 🙂 i od razu robicie fantastyczne fotki). Nie mówię tu o skomplikownym Photoshopie. Jeśli robicie zdjęcia telefonem, możecie ściągnąć sobie kilka prostych aplikacji i obrabiać zdjęcia przed wysłaniem ich do druku. Tutaj mogę polecić Wam aplikacje: Color Story i Pic Tap Go. Ja często używam lustrzanki, więc moje zdjęcia są przyzwoitej jakości. Zazwyczaj jednak i tak wymagają nieco rozjaśnienia i dostrojenia balansu bieli. Robię to w programie PicMonkey - edytorze graficznym on-line. Jest on jednak odpłatny.
  • jeśli potrzebuję tylko jednego, dwóch zdjęć do konkretnego projektu, drukuję je w domu na małej, podręcznej drukareczce Canon Selphy. Koszt wydruku jednego zdjęcia jest spory w porównaniu z pakietem w labie internetowym ale jakość zdjęć i natychmiatowość ich posiadania przeważają 🙂 Warto jednak przygotować sobie większy zestaw zdjęć, oddać je do wydrukowania i stopniowo skrapować. Nawet jeśli w danej chwili nie macie konkretnego pomysłu na dane zdjęcie, może okazać się jak znalazł kiedy siądziecie przy biurku bez planu, z wielką chęcią na skrapowanie bez potrzeby grzebania w komputerze w poszukiwaniu fotek. Ja robię tak bardzo często. Brak gotowego zdjęcia mógłby mnie zniechęcić i sprawić, że szperanie w komputerze przerodziłoby się w godzinne czytanie fejsbuków 😀 A tak - gotowa fotka, szybka decyzja w sprawie papierów i layout się robi.
  • drukujcie różne rozmiary zdjęć. Moje doświadczenie mówi mi, że najłatwiej skrapuje się zdjęcia w formacie ok. 7,5 * 10 cm czyli połowkę 10*15. Jak takie zdjęcie uzyskać? W prostym programie graficznym (na telefonie też się da) składam kolaż z dwóch zdjęć i drukuję je w formacie 10*15 i mniejsze zdjęcia gotowe. Takie skrapowanie pozwala nam również oszczędzić pieniądze na więcej papierów i naklejek 😀 Niektóre aplikacje na telefon pozwalają również robić zdjęcia w postaci serii i ustawiają je w zabawne pionowe lub poziome paski. Macie więc takie foty jak z fotobudki. Te też możecie składać po dwa i drukować na większym formacie a potem użyć na layoucie.

Macie więc już ogólną wiedzę o zdjęciach a teraz zapraszam Was na wideo, w którym poopowiadam jak dobierać dodatki do konkretnych zdjęć i na co zwracać uwagę.

Teraz pora na nieco praktyki. Pokażę Wam kilka layoutów i poopowiadam, dlaczego użyłam konkrentych zdjęć i jak się one łączą z papierami i dodatkami.

Jesteście gotowi na tworzenie z wykorzystaniem nowych wiadomości? Stworzyłam dla Was świąteczne LO, w którym wykorzystałam kolorowe zdjęcie. Mam do niego ogromny sentyment, bo moja Maja była jeszcze taka mała i słodziutka.

Wykorzystałam tu czystą magię papierów i dodatków bez mixed mediowych trików. Zainspirowałam się papierem z napisem i bombką, która poddała mi pomysł stworzenia świątecznej girlandy. Na girlandzie tej opiera się więc mój główny pomysł. Uzupełniłam ją innymi bombkami a także tagami i napisami. Nad zdjęciem umieściłam jej miniaturkę, żeby całość pozostała spójna.

Papiery i dodatki współgrają z kolorystyką zdjęcia. Przyznam Wam się jednak, że zanim je wydrukowałam, zawęziłam trochę kadr i wycięłam fragment bardzo kolorowych prezentów, które zupełnie nie pasowały kolorystycznie do świątecznego LO. Był to zlepek najróżniejszych kolorów i wzorów. Kadrowanie może więc być świetnym sposobem na uzyskanie idealnego zdjęcia.

Zobaczcie sobie jak wygladał mój proces myślowy.

I to już koniec lekcji czwartej. W kolejnej opowiem Wam o różnych kompozycyjnych zasadach, które możecie z powodzeniem stosować w każdym swoim skrapowym projekcie. Klikajcie dalej.

Please login to get access to the quiz
3. Typy kompozycji (Prev Lesson)
(Next Lesson) 5. Kompozycyjne zasady i triki
Back to Layoutowe ABC – warsztaty dla początkujących

No Comments