POCKET DLA POCZĄTKUJĄCYCH

PATENTY – CZYLI MAŁE I DUŻE POMYSŁY NA UROZMAICENIE ALBUMU

Album to nie tylko zdjęcia i karty. To również osobiste notatki, wspomnienia, opisy okraszone dodatkami nadającymi mu charakteru. To właśnie szczegóły sprawiają, że albumy są tak wyjątkowe. Warto eksperymentować, próbować nowych technik czy dotychczasowe wykorzystać nieco inaczej. Swoimi patentami na urozmaicenie albumu podzielą się z Wami Kinga Barlik oraz Ewa Ibisek.

Journaling? Co to takiego?

W Waszych albumach nie może zabraknąć journalingu, czyli opisów wydarzeń, własnych komentarzy. Warto robić je w różny sposób. Odręcznie - bezpośrednio na kartach lub wykorzystując pismo komputerowe czy też maszynę do pisania.

pocket-scrapbooking-patenty-4
pocket-scrapbooking-patenty-5

Jeśli chcecie schować Wasze myśli przed wzrokiem niepożądanych osób, opisy możecie ukryć wewnątrz złożonej na pół karty lub umieścić w małej kopercie albo pod zdjęciem.

Warto wykorzystać kolorowe spinacze w różnych kształtach jako ciekawe akcenty pracy. Czasem zwykłe przewiązanie karty kolorowym sznurkiem dodaje jej uroku, czyż nie?

Spróbujcie również użyć kart z różnych materiałów, np. ze sklejki, folii albo samodzielnie wytnijcie z kalki. Wystarczy je tylko przyozdobić transparentnymi naklejkami, a już robią się wyjątkowe. Macie tekturę falistą albo papier brokatowy? Spróbujcie stworzyć z nich karty! Efekt może być naprawdę ciekawy!

 

pocket-scrapbooking-patenty-6
pocket-scrapbooking-patenty-1
pocket-scrapbooking-patenty-3

Niektóre elementy możecie przykleić bezpośrednio na folię, zwłaszcza, jeśli są wystające i niezbyt dobrze wyglądałyby wewnątrz.

Ciekawym pomysłem może być wykorzystanie w Waszym projekcie maszyny do szycia. Dzięki niej można wykonać nie tylko przeszycia na kartach, ale także przeszyć same koszulki. Sprawi to, że zyskamy więcej mniejszych miejsc na karty oraz zdjęcia. Tym sposobem wyczarujemy formaty, jakie tylko chcemy! Możemy również zaszyć koszulkę, a w niej drobne elementy takie jak brokat, cekiny czy drewniane wycinanki - stworzyć tzw. shaking box. Prawda, że ciekawy efekt?

KINGA BARLIK

pocket-scrapbooking-patenty-2

Layouty w albumach kieszonkowych?

Tniemy? Tniemy!

A co powiecie na zapełnienie pustej strony w albumie? Czasem jest tak, że mamy bardzo mało zdjęć i nie mamy czym zapełnić dwustronnej rozkładówki. Przecież w kolejnym tygodniu może być znów masa zdjęć i wpis zajmie nam dwie strony. Jak zapełnić tę pustą? Miałam osobiście taki dylemat i pomyślałam sobie, że zrobię po prostu regularnego scrapa, LO, którego umieszczę w koszulce obok.

Ozdobiłam bazę scrapa, dodałam podstawowe dodatki, jak ozdobny papier, naklejki, wycinanki, następnie nakleiłam zdjęcie i napis, który również wycięłam w papierze. Następnym krokiem było pocięcie całego scrapa tak, aby zmieścił się w kieszonkach koszulki w albumie. Jestem bardzo zadowolona z efektu!

pocket-scrapbooking-patenty-8

Aplikacja przeznaczona do gromadzenia notatek

Ogromną pomocą dla mnie jest darmowa aplikacja na smartfona - Day Journal. Pozwala ona na dokumentowanie każdego dnia w formie notatek. Dla każdego dnia można dokonać krótkiego wpisu oraz dodać 5 fotografii. Aplikacja pozwala kategoryzować wpisy, dodawać tagi, opis pogody, a nawet lokalizację. Jest to ogromne ułatwienie, gdyż pozwala uchwycić i zapisać te momenty i chwile, o których szybko zapominamy. W ten sposób mamy szansę później umieścić te wspomnienia w albumie.

pocket-scrapbooking-patenty-11
pocket-scrapbooking-patenty-12

PATENTOWE CASE STUDY

Potrzebne wsparcie w nadrabianiu zaległości? Lecimy taśmowo!

W 2014 roku i na początku 2015, w związku z przyjściem na świat moich chłopców, miałam duże zaległości we wpisach do moich albumów. Chciałam to koniecznie nadrobić. System jaki obrałam ma kilka głównych punktów:

  • przygotowanie i obróbka wszystkich zdjęć z tego okresu (wszystkich, które chcemy mieć w albumie)
  • wydruk zdjęć
  • przycięcie i ponumerowanie zdjęć wg tygodni
  • rozłożenie zdjęć w albumie, zdecydowanie o ilości stron na wpisy, ułożenie
  • wstępnej kompozycji
  • wybór i dodanie kart do kieszonek we wszystkich zaległych tygodniach
  • dopisanie tekstu, ozdobienie kart, włożenie dodatków
pocket-scrapbooking-patenty-13
pocket-scrapbooking-patenty-9
pocket-scrapbooking-patenty-10

Taki system sprawdził się u mnie i pozwolił na szybkie nadrobienie zaległości. Dzięki wcześniej wspomnianej aplikacji, nie musiałam się długo zastanawiać nad wydarzeniami z danego tygodnia, ani nie musiałam ich „wymyślać” od nowa.

Hurtowa obróbka i wydruk zdjęć pozwolił skupić się na tej czynności tylko raz, potem zostało już tylko wkładanie ich do kieszonek, uzupełnianie dodatków i ozdób, czyli same najprzyjemniejsze rzeczy Mam nadzieję, że mogłam pomóc choć w niewielkim stopniu tym z was, którzy borykają się z podobnym problemem.

IBISEK

Please login to get access to the quiz
ALBUMY TEMATYCZNE (Prev Lesson)
Back to POCKET DLA POCZĄTKUJĄCYCH

No Comments