GRUDNIOWNIK OD PODSTAW

NIE MASZ DROGIEGO APARATU? CUDOWNIE !

2

Portfel, klucze do domu i telefon znajdzie się w torebce każdej z Was. Z perspektywy tego, co chcę Wam przekazać w tym kursie, to bardzo dobra informacja. Zakładam bowiem, że większość z Was ma telefon komórkowy, który ma wbudowany lepszy lub gorszy aparat fotograficzny. Ja tak mam i to właśnie mój telefon jest moim aparatem, za pomocą którego wykonuję wszystkie zdjęcia, które trafiają później na mojego bloga, do mojego albumu czy w końcu do grudniowników.

Być może jeszcze nie wierzycie w siebie i w swój telefon, ale zapewniam - telefonem da się zrobić naprawdę fantastyczne zdjęcia!

Przede wszystkim, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, to musisz poznać swój telefon i funkcje jego aparatu. Odłóż zatem głęboko do szuflady swój klasyczny aparat fotograficzny (jeżeli go posiadasz) i weź do ręki swój telefon.

Tak, weź go do ręki teraz - z dużym prawdopodobieństwem z tyłu znajduje się obiektyw - zgadza się? Świetnie, to właśnie tym małym obiektywem stworzysz zdjęcia do swojego tegorocznego grudniownika. Otwórz teraz proszę swoją aplikację, którą najczęściej wykonujesz zdjęcia i poszukaj ikonki odpowiedzialnej za funkcje Twojego aparatu. Masz? Genialnie! U kazdej z Was zasadniczo będą różne ,bajery", które można wykorzystać, ale standardy są te same. Mój telefoniczny aparat fotograficzny oferuje mi następujące podstawowe funkcje i parametry:

ROZMIAR OBRAZU

Na dzień dobry ustaw największy możliwy. Wpłynie to na jakość wykonywanych przez Ciebie zdjęć. Często łącznie z rozmiarem można od razu wybrać format zdjęcia 16:9, 4:3 lub 1:1 . Jeżeli będziesz tworzyć zdjęcia do albumu instagramowego, to wybór formatu 1:1 pomoze Ci odpowiednio tworzyć ładne kadry.

ZDJĘCIA SERYJNE

Ta opcja może Ci się przydać podczas fotografowania dynamicznych wydarzeń, w czasie których naprawdę chcesz uchwycić chwile. Z reguły jednak będzie tak, że tę chwilę najpierw ,zamrozisz", a dopiero potem sfotografujesz. Pamiętaj o możliwości robienia seryjnych zdjęć, ale nie jest to najbardziej konieczna funkcja aparatu telefonicznego w czasie tworzenia zdjęć do grudniownika.

WYKRYWANIE SŁABEGO ŚWIATŁA I WYKRYWANIE TWARZY

To dodatkowe opcje, które znacznie mogą przyspieszyć i polepszyć efekty Twojej fotograficznej przygody. Niektóre aparaty nie znają jednak stwierdzenia, że lepsze jest wrogiem dobrego i po włączeniu dodatkowych opcji potrafią robić Ci psikusy, dlatego koniecznie spróbuj wykonać kilka próbnych zdjęć z tymi opcjami i bez nich, a następnie porównaj i wybierz, które zdjęcia są według Ciebie lepszej jakości.

TRYB POMIARU

Jeżeli posiadasz w swoim aparacie taką funkcję to fantastycznie. Tryb pomiaru odpowiedzialny jest w dużym skrócie za to jak naświetlone będzie Twoje zdjęcie. W moim telefonie posiadam trzy opcje trybu pomiaru:

• matrycowy - najbardziej uniwersalny tryb. Idealnie nadaje się do równomiernie oświetlonych kadrów.

• centralnie-ważony skupia się na środku kadru . Wykorzystaj go, jeżeli zależy Ci na dobrym oświetleniu przedmiotu lub postaci w centralnej, części ujęcia.

• punktowy - w tym trybie ręcznie ustawiamy miejsce, które ma być prawidłowo naświetlone. Dla mnie to już wyższa szkoła jazdy i to jazdy bez trzymanki! Bo można osiągnąć naprawdę kreatywne i spektakularne efekty, ale można też zdjęcie przepalić lub pogrążyć się w całkowitej ciemności.

LAMPA BŁYSKOWA

Zapomnij! W 90% przypadków zepsuje Ci zdjęcie. Przecież swięta kojarzą się z półmrokiem oświetlonym ferią małych, migocących światełek, a nie ze świecącymi na zielono oczami i zamrożonymi minami fotografowanych! Jeżeli już musisz to doświetl scenerię dodatkową lampką.

LINIE SIATKI

O kompozycji dowiesz się w dalszej części poradnika, jednak juz teraz, jeżeli nie czujesz się pewnie z umiejętnością eksponowania mocnych punktów na fotografii, to koniecznie włącz tą opcję.

SAMOWYZWALACZ

Moja ulubiona funkcja! Czasami nie chcemy przecież, aby na zdjęciu kogokolwiek zabrakło- samowyzwalacz to Twój nowy kolega, zaprzyjaźnij się z nim.

Wspomniałam już no wstępie, że korzystanie z aparatu fotograficznego w telefonie to naprawdę dobry pomysł i nie ma się czego wstydzić, jeżeli to właśnie telefonem zrobisz swoje zdjęcia. Komórka jest mała i poręczna, masz ją zawsze przy sobie, a ponadto możesz ją dodatkowo wyposażyć. Do telefonicznych aparatów można bowiem dokupić statywy, monopody czy obiektywy (za naprawdę niewielkie pieniądze- np. w Biedronce swego czasu był taki zestaw obiektywów za raptem ok. 30 złotych), które pomogą uzyskać efekty (szeroki kąt, rybie oko czy mako) znane ze zdjęć wykonywanych lustrzankami.

Nie zrozumcie mnie źle zdjęcia z profesjonalnego aparatu w przewazajqcej większości przypadków będą lepsze, niż te wykonane telefonem. Pytanie jednak, czy do album6w scrapbookingowych i Project Life' owych naprawdę potrzeba aż tak dobrych zdjęć?

Według mnie nie. Mały format zdjęć sprawia, że niedoskonałości telefonicznych zdjęć znikają. Ten sam format sprawia też, że genialność profesjonalnych zdjęć umyka oku. Cytując zatem klasyka - skoro nie ma różnicy, to po co przepłacać?

Please login to get access to the quiz
ZDJĘCIA + JOURNALING + DIY = ALBUM IDEALNY? (Prev Lesson)
(Next Lesson) JAK ZROBIĆ KREATYWNE ŚWIĄTECZNE ZDJĘCIA?
Back to GRUDNIOWNIK OD PODSTAW

No Comments