POCKET DLA POCZĄTKUJĄCYCH

MATERIAŁY – OD CZEGO ZACZYNAMY?

project-life-materialy-karty-3

Podstawowym produktem do pracy jest album.  Możesz dowolnie przebierać w jego wzorach i rozmiarach. Poniżej przedstawiamy Ci rozmiary albumów od najmniejszego do największego, pamiętaj jednak, że rozmiary podawane są tu w calach. To samo dotyczy kart do Project Life i koszulek. System przywędrował do nas z USA i stamtąd też pochodzi większość materiałów, więc warto przestawić się na tę jednostkę.

Dla przypomnienia: 1 cal to około 2,54 cm.

project-life-materialy-albumy

POPULARNE FORMATY ALBUMÓW:

  • 4x4 - stworzony z myślą o kwadratowych zdjęciach z Instagrama
  • 6x8 - zwany “handbookiem”
  • 9x12 - rozmiarem odpowiada  formatowi A4
  • 12x12 - najpopularniejszy rozmiar do dokumentowania całego roku

Mamy już album. Następnym krokiem jest wybór koszulek. Dodatkowo konkretny rozmiar koszulek występuje w różnych podziałach na kieszonki.

Zacznijmy od najpopularniejszych albumów 12x12. Do nich tez wybór koszulek jest największy, zaczynając od tych bez podziału - mieszczących typowe layouty, poprzez najróżniejsze układy i kombinacje kwadratowych i prostokątnych przegródek.

project-life-materialy-koszulki-page-protectors-6
project-life-materialy-koszulki-page-protectors-5
project-life-materialy-koszulki-page-protectors-3

 

 

Jeśli jesteście nowi w dziedzinie PL, to polecamy Wam najpopularniejszy podział koszulek, mieszczący cztery poziome karty 4x6 i cztery pionowe karty 3x4.

 

project-life-materiały-koszulki-page-protectors-12x12

Dla albumu 4x4 koszulki występują w dwóch typach: bez podziału i z podziałem na cztery kwadraty. Podobnie jest w albumach 4x6. Album typu handbook to już wyższa szkoła jazdy. Standardowa strona mieści jeden arkusz 6x8, który podzielony może być na pół, na trzy kieszonki (jedna duża i dwie małe) lub na cztery kieszonki jednakowej wielkości.
O koszulkach można by napisać osobny kurs 🙂

project-life-materialy-koszulki-page-protectors-4
project-life-materialy-koszulki-page-protectors
project-life-materialy-koszulki-page-protectors-2

Problemy koszulkowe pomoże Wam rozwiązać małe urządzenie - Fuse Tool.

Jest bardzo proste - posiada dwie końcówki, które się nagrzewają. Przy pomocy jednej możemy sami zgrzewać sobie kieszonki w dowolnej konfiguracji, a przy pomocy drugiej możemy ponacinać brzeg zgrzanej kieszonki. Oznacza to, że z jednokieszeniowej koszulki możemy wyczarować (przy odrobinie cierpliwości i precyzji) dowolny układ kieszonek. Alternatywą dla Fuse jest maszyna do szycia, którą w dowolny sposób można podzielić dużą kieszonkę na szereg mniejszych.

project-life-materialy-fuse-tool

Następnym bardzo ważnym elementem naszych albumów, oprócz zdjęć, są karty. I tutaj możemy korzystać zarówno z tych gotowych, dociętych na rozmiar jak i samemu tworzyć karty z papieru.

Zacznijmy od gotowych - można je podzielić na kilka sposobów.

 

 

 

Ze względu na rozmiar i kształt:

  • karty kwadratowe: 4x4, 2x2
  • karty prostokątne: 4x6 i 3x4

 

 

project-life-materialy-karty
project-life-materialy-karty-2

 

 

Ze względu na funkcję:

  • journalingowe - z miejscem na własnoręcznie napisany tekst
  • z dużym tytułem
  • z obrazkiem (te dwa typy pełnią funkcję czysto dekoracyjną i ładnie wypełniają koszulki

Startując z własnym albumem nie musisz od razu zaopatrywać się w tonę kart.

Bardzo łatwo przygotować karty samodzielnie w domu. Najprostszym sposobem jest pocięcie arkuszy papierów 12x12 na odpowiednie rozmiary. Możecie sobie ułatwić pracę kupując gotowe arkusze z elementami do pocięcia. Znaczna część kolekcji papierów zawiera w sobie chociaż jeden taki papier.

 

Możecie również wykorzystać tak zwane “printables” czyli karty do wydruku w domu. W sieci pełno jest darmowych zestawów kart, znajdziecie je też na platformie darmowych plików - CAT File Store. Tutaj jednak potrzebna jest sprawna kolorowa drukarka i dobry papier. Kolejnym sposobem jest wycięcie kart przy pomocy plotera typu Silhouette Cameo, choć to raczej opcja dla zaawansowanych.

Na koniec warto wspomnieć o dwóch typach wykończenia kart. Niektórzy producenci sprzedają karty z zaokrąglonymi rogami,  niektórzy w formie prostokątów. Własnoręcznie wycinane karty też będą miały proste krawędzie. Wystarczy jednak zaopatrzyć się w dziurkach zaokrąglający rogi i problem rozwiązany.

Po wyborze albumu, koszulek i kart możecie brać się do pracy. Wyciągacie swoje zdjęcia i magia się zaczyna. Niektóre zdjęcia będą idealnie pasowały do koszulek, więc wystarczy je tylko wsunąć. Jednak niektóre mogą mieć niestandardowe rozmiary i trzeba je będzie nakleić na karty.

Tutaj warto pamiętać o przyjaznych archiwizacji środkach klejących. Zwykłe kleje mogą nie podołać próbie czasu i po paru latach przestaną trzymać. Inne mogą odbarwiać zdjęcia. Zbyt mokry klej spowoduje ich falowanie. Ufff... Tyle problemów. Ale nie bójcie się - można bez problemu kupić klej w rolce który najlepiej sprawdza się w archiwizacji.

W Waszej pracy przydatne mogą być również stemple zwane datownikami, bo pamięć bywa zawodna.

Pamiętajcie, że Pocket scrapbooking to nie tylko zdjęcia. To również wszelkiego rodzaju bibeloty, chomikowane przez każdą lubiącą archiwizować wspomnienia duszę. Ulotki z kina, bilety, mapy, pocztówki, dziecięce rysunki, zaproszenia - to wszystko będzie idealnie pasować do Waszych albumów.

Jeżeli lubicie tworzyć albumy ale denerwuje Was dobieranie kart i dodatków, możecie skorzystać z gotowych zestawów - tzw. kitów dedykowanych temu projektowi. Kity zawierają zazwyczaj odpowiednią na jeden miesiąc albumowania liczbę kart i pasujące do nich dodatki, takie jak alfabety, naklejki i stemple.

Możecie skorzystać z jednorazowej oferty lub zapisać się do klubu kitowego.  Wtedy w Waszej skrzynce co miesiąc będzie się zjawiać ciesząca oko paczuszka gotowa do skrapowania. Zestawy są zazwyczaj dopasowane do miesięcy i wydarzeń w roku. Możecie się więc w lutym spodziewać kart i dodatków walentynkowych, w kwietniu pisanek, latem lodów, a zimą śnieżynek i bałwanów oraz prezentów.

 

Anna Komenda

Please login to get access to the quiz
(Next Lesson) ZDJĘCIA – APARAT CZY TELEFON?
Back to POCKET DLA POCZĄTKUJĄCYCH

No Comments