GRUDNIOWNIK OD PODSTAW

MĄDRY WYBÓR TO PODSTAWA

Połączenie odpowiedniego formatu, motywu przewodniego i kolorystyki zagwarantuje Ci spójność kompozycji w Twoim albumie. Jak jednak z pośród tysiąca możliwości wybrać te najlepsze?

JAKĄ  FORMĘ POWINIEN MIEĆ  TWÓJ ALBUM ŚWIĄTECZNY?

Podczas  tego  mini-kursu chciałabym się skupić na stricte Project Life'owej wersji grudniownika i przekazać Ci  wszystko, czego dowiedziałam się przez ostatni rok intensywnej pracy nad kieszonkowymi albumami. Jeżeli jednak zdecydujesz się na  inną  formę  swojego grudniownika - nic  straconego. Porady  i informacje, które  tutaj  znajdziesz, będziesz mogła z łatwością wykorzystać także  w innych projektach. Jeżeli miałabym doradzić Ci, która  z  poniższych  możliwości  jest najlepsza to odpowiedz będzie standardowo  brzmiała: "to zależy". Każda  z nich  ma  swoje  wady i zalety. Warto wybrać taką,  która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Poniżej przedstawię Ci szereg podstawowych informacji o technikach wykonywania grudniownika, z którymi  się zetknęłam w czasie swojej przygody z kreatywnymi pracami.

WŁASNORĘCZNIE ROBIONY ALBUM

To zdecydowanie jedna z najtańszych opcji. Do stworzenia go możesz wykorzystać zwykły blok techniczny. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest fakt, ze można go wykonać właściwie od ręki. Blok techniczny dostaniesz w każdym, nawet słabo zaopatrzonym sklepie papierniczym. Albumy takie powstają poprzez zszywanie i łączenie ze sobą kolejnych arkuszy (można to zrobić na minimum trzy sposoby - na przykład wystarczy arkusze papieru skleić no zakładkę, połączyć szwem koptyjskim czy prostymi i tanimi kółkami do spinania albumów).

Szczegółowy sposób wykonania tłoczeń możesz łatwo odszukać w lnternecie. Oprócz tego, że jest to teoretycznie najtańsze rozwiązanie, jest to niestety także najbardziej pracochłonna opcja. Ponadto najłatwiej tu o błąd, który zniweczy dotychczasowe wysiłki. Dodatkowo, często nie małe koszta, które kryją się w papierach i dodatkach oraz czas, jaki zajmowało mi stworzenie każdej kolejnej rozkładówki,  ostatecznie nie przekonały mnie do docelowego tworzenia kolejnych albumów w ten sposób. Myślę jednak, że metoda ta idealnie nada się dla scraperek szczególnie lubiących kleić i wycinać

TRAVELERS NOTEBOOK

W moim domu co roku wykonuję dwa grudniowniki - jeden dla mnie, drugi dla mojej mamy. W zeszłym roku otrzymała ode mnie zwykły, ręcznie klejony, malutki albumik no bazie z czarnej tekturki, bo choć święta spędzamy razem, to przecież każda z nas widzi je inaczej. W tym roku kiedy usłyszała, ze będę testować te małe wędrowne notesy stwierdziła, że muszę koniecznie jeden z nich sprawić jej na święta. Jeżeli podczas pracy nad grudniownikiem czujesz, ze istotniejszy od wielowarstwowych ozdób i zdjęć jest dla Ciebie journaling, a podczas świąt chcesz miec grudniownik zawsze przy sobie elegancki i minimalistyczny travelers notebook będzie dla Ciebie idealny.

SMASH!BOOK

Przejscie z typowo hand-makingowych albumów do przepięknie wydanych SMASH!Booków otworzyło mi oczy no wiele nowych historii, które mogłam dzięki nim opowiedzieć. Jeżeli nie chcesz dodatkowo inwestować w papiery i nie masz zbyt wielu ozdób (SMASH!Booki strasznie szybko ,tyją" w czasie świąt, uwazajcie no to, nie tylko w pracy nod grudniownikiem) praktycznie gotowy SMASH! jest idealnq opcją dla Ciebie.

PROJECT LIFE

Kiedy dokładnie rok temu odkryłam Project Life, okazało się, że relacjonowanie w nim kolejnych tygodni naszego życia może być naprawdę szybkie i proste. Project Life nauczył mnie szaleć z dodatkami, ale w na tyle rozsądnych ilościach, by mieściły się w koszulkach. Uwierz lub nie, ale od kiedy przeniosłam wszystkie swoje projekty do segregatorów z koszulkami, wydają znacznie mniej pieniędzy no przydasie i starczają mi one no dużo dłużej, niż przy pracy z tradycyjnym albumem. Project Life to przede wszystkim album skupiony no zdjęciach - stąd forma foliowych koszulek z kieszonkami. Jak wielokrotnie podkreslata matka Project Life - Becky Higgins - sukces pocket scrapbookingu wywodzi się z koszulek do których po prostu wsuwasz zdjęcia i karty. W tak wąskiej koszulce naprawdę trudno jest się pogubić i przeholować z przydasiami.

Powyższa lista nie jest oczywiscie kompletna.

Śmiało można powiedzieć, że ile scraperek tyle technik. Zależało mi na tym, aby przedstawić Ci, to z czym zetknęłam się bezpośrednio i z czym wobec powyższego mam doświadczenia. Mam jednak nadzieję, że po przeczytaniu tego streszczenia urodził Ci się w głowie jakikolwiek pomysł a propos Twojego wymarzonego tegorocznego albumu.

Szczególnie bowiem podczas tworzenia albumów tematycznych takich jak m.in. grudniownik - który co do zasady powinien relacjonować każdy kolejny dzień grudnia praca bez wcześniejszego rozpoznania terenu i sporej dawki motywacji może być naprawdę absorbującym i ostatecznie (niestety) rozczarowujqcym doświadczeniem.

Gdybyś spytała mnie o radę, który z tych pomysłów na album świąteczny jest najlepszy, to mając no uwadze częstotliwość tworzenia kolejnych stron, zdjęć oraz opisów uważam, ze album kieszonkowy będzie jedną z lepszych opcji tworzenia grudniownika, który zadowoli każdą mniej lub bardziej doświadczoną scraperkę. Z tej przyczyny dalsza część kursu będzie w dużej mierze koncentrować się na Project Life, aczkolwiek postaram się, aby o ile to będzie możliwe moje porady były uniwersalne.

Please login to get access to the quiz
(Next Lesson) ROZMIAR MA ZNACZENIE!
Back to GRUDNIOWNIK OD PODSTAW

No Comments