GRUDNIOWNIK OD PODSTAW

KOMPOZYCJA

Mam nadzieję, że z wykorzystaniem tego mini-poradnika, naszej facebookowej grupy i swojej kreatywności masz już przygotowaną bazę, zdjęcia i pomysł na journaling. Przed Tobą być może najtrudniejsze zadanie, czyli połączenie wszystkich elementów w jedną, spójną kompozycję.

Zacznę jednak od krótkiego wyjaśnienia - jeżeli nie czujesz się na siłach i nie masz pomysłu na jedną, wspólną kompozycję dla Twojego albumu, to nie przejmuj się. Chaotyczne albumy też mogą być fajne. Przede wszystkim album jest przecież dla Ciebie, a nie dla innych. Pięknie skomponowane albumy ładnie wyglądają na Pinterescie czy lnstagramie i pewnie finalnie warto do nich dążyć. Jeżeli jednak jesteście na początku swojej drogi, to nie przejmujcie się, jeżeli nie wiecie jak osiągnąć taki efekt, jaki uzyskują inne scraperki.

Spójną kompozycję albumu można osiągnąć za pomocą jego wszystkich elementów - od zdjęć, przez poszczególne kartki ozdobione papierami, drobnymi dodatkami, naklejkami aż po odpowiednie ułożenie elementów na poszczególnych kartach.

Jak budować spójną kompozycję albumu?

Warto zacząć od małych kroków. Zrób pierwszą kartę, wymyśl jak ona ma wyglądać i ją wykonaj. Przykładowo, pomaluj lub pochlap bazę akwarelami lub innymi mediami, przyłóż zdjęcie do bazy, podłóż pod nie kawałek bandażu, koronkę, serwetkę lub papier do scrapbookingu. Naklej u góry lub u dołu zdjęcia jakieś świąteczne wycięte hasło lub krótki journaling, a na koniec ozdób przekątne bazy kilkoma enamel dotsami w różnych kolorach i rozmiarach. Twój pierwszy wpis jest prawie skończony! Teraz, kiedy widzisz jak wygląda Twoja pierwsza karta i wiesz jak ją zrobiłaś, możesz próbować powtórzyć niektóre z wykorzystanych elementów lub technik na innych kartach. Szukaj drobnych łączników między kartami, które sprawią, że już na pierwszy rzut oka można ten wspólny punkt wyłapać. Dobrym sposobem na znalezienie inspiracji i sprawdzonych metod tworzenia kompozycji w albumach jest sięgniecie do lnternetu. No przykład na Pinterescie z łatwością znaleźć można mapki kompozycyjne (wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasło Project Life sketches lub schemes), które podpowiedzą Wam, jak budować kolejne strony albumu.

Ze swojej strony mogę polecić kilka moich ulubionych i sprawdzonych tricków na utrzymywanie spójności kompozycyjnej w albumie:

  • korzystanie z kart z jednej kolekcji lub stworzonych w przybliżonej kolorystyce;
  • opieranie się na mocnych, zwracających uwagę, punktach w rozkładówkach. Ludzki wzrok lubi, kiedy mocne punkty twojej rozkładówki znajdują się w konkretnych miejscach np. u wierzchołków wirtualnego trójkąta. Przykładowo, umieścić podobne kolory dekoracji czy zdjęć na górze i na dole po jednej stronie i na środku po drugiej stronie rozkładówki, dzięki czemu osiągniesz efekt stabilnej kompozycji. Nie inaczej jak przy fotografii, podczas dekorowania idealnie sprawdzi się umieszczanie mocnych punktów w przekątnych lub symetrycznie po obu stronach Twojej rozkładówki;
  • zaznaczanie mocnych punktów za pomocą enamel Dotów, naklejek czy chlapania farbą.
Please login to get access to the quiz
ŚWIĄTECZNY JOURNALING WEDŁUG PRZEPISU JUSTYNY SKOWRON (Prev Lesson)
(Next Lesson) JAK STWORZYĆ GRUDNIOWNIK SKROJONY IDEALNIE POD SIEBIE!
Back to GRUDNIOWNIK OD PODSTAW

No Comments