GRUDNIOWNIK OD PODSTAW

JAK ZROBIĆ KREATYWNE ŚWIĄTECZNE ZDJĘCIA?

Nigdy nie brałam udziału w kursach dla fotografów-amatorów. Za młodu trochę się interesowałam fotografią, przeczytałam na ten temat kilka mądrych książek i naoglądałam się mnóstwa filmów instruktażowych, ale te suche informacje wciąż nie pomogały mi przy tworzeniu kreatywnych zdjęć, które można potem wykorzystać w scrapbookingowych pracach. Po tych wszystkich przygodach ze scrapbookingiem, dziś juz wiem, że trzeba wypracować swoje metody na to, jak stworzyć fajne zdjęcia, które będą dobrze wyglądać w albumach. Chciałabym więc podzielić się z Wami moimi wskazówkami w tym zakresie - dla niektórych z Was to mogą być oczywistości, część rad może wydawać się przegadana, ale zapewniam Was, że wszystko co poniżej przedstawiam wcześniej, czy pózniej przyda się w robieniu zdjęć do albumów.

Po kolei zatem:

ZAP CHWILĘ

W przeważającej większości przypadków będziecie robiły mniej lub bardziej ,pozowane" i ,układane" zdjęcia . Po części dlatego, że wydaje się Wam, iż są lepsze; po części dlatego, że uważacie, iż nie jesteście w stanie uchwycić fajnych momentów. Pomimo tego zachęcam Was do robienia zdjęć w niepozornych sytuacjach, z których potencjalnie nie da się nic dobrego uchwycić. Na przykład moment otwierania prezentów - ludzie są zarefowani, latają kawałki papierów do pakowania, generalnie dużo chaosu i mało uroku. Pomimo tego zrób kilka zdjęć w tych szalonych chwilach - być może któreś z nich złapie uśmiech Twojego członka rodziny, może uchwyci jakąś ciekawą minę. Nieudane zdjęcia zawsze można usunąć, a momentów radości nie do się wywołać na nowo. Takie nieplanowane zdjęcia poza tym nie muszą być idealne - mogą być poruszone, mogą być krzywe, ważne, żeby oddawały moment, który pamiętacie i który kiedyś wywoła uśmiech. Ostatecznie część niedoskonałości można ukryć obróbką za pomocą zwykłej aplikacji w telefonie (o tym w dalszej części poradnika).

PILNUJ KOMPOZYCJI

Zdjęcia mogą pomóc utrzymać spójność i czytelność Twojego albumu. Aby to osiągnąć, zalecam Ci stosowanie kilku poniżej przedstawionych porad:

  • Zasada trójpodziału - wyobraź sobie, że na każde zdjęcie można nałożyć cztery wyimaginowane linie (dwie pionowe i dwie poziome). Umieszczenie twarzy, choinki czy świątecznego kubka będącego tematem zdjęcia w okolicach przecięcia dwóch z nich sprawi, że Twoje zdjęcie będzie bardzo czytelne i miłe dla oka.
  • Symetria - ludzkie oko wprost uwielbia symetrię. Zdjęcie, w którym lewa strona będzie niemal kopią prawej może być małym dziełem sztuki- nie bój się jej!
  • Przekątne i linie proste - postaraj się, a by przedmioty lub osoby umieszczone na twoich zdjęciach trzymały pion; pilnuj, aby horyzont nie opadał w którąś ze stron, a jeżeli juz znudzą Ci się proste zdjęcia, umieść fotografowany przedmiot wzdłuż lub po przekątnych fotografii.
  • Kadr centralny - czasami, szczególnie do wykonywania świątecznych portretów, będziesz używać kadru centralnego, czyli umieszczenia postaci dokładnie po środku zdjęcia. Spróbuj jednak czasami zaszaleć i wykadrować zdjęcie tak, aby umieścić fotografowane osoby skrajnie z boku - jeżeli idą w lewo, pozwól aby w efekcie końcowym miały przed sobą całe zdjęcie do przejścia. Analogicznie jeżeli gdzieś patrzą lub wskazują palcem - aby zdjęcie miło się oglądało dobrze, zeby po tamtej stronie było trochę więcej miejsca.
  • Ramka, kolejnym fantastycznym trikiem kompozycyjnym jest zdjęcie z wykorzystaniem naturalnej ,ramy" okalającej zdjęcia. Taką naturalną ramką dla zimowego pejzażu jest ... okno przez które widok ten mozna dostrzec. Analogicznie korony drzew w lesie czy most lub podziemne przejscie w miescie.
PRZEWIDUJ CO SIĘ WYDARZY

Musisz być czujna. Nie jest to łatwe, ale można tę ,czujność" w sobie wyrobić. Chodzi o to, a by mieć przygotowany aparat, jeżeli widzisz, iż może się przydae. Przykład? Jesteś z dzieckiem na dworze, bawicie się śniegiem, latorośl zabiera się do robienia bitwy na śnieżki. To powinien być moment, w którym zapali Ci się lampka - może być z tego fajne zdjęcie. Pstryk!

DETALE

Nawet najmniejsza rzecz, pozornie nic nie znacząca, może być fajnym zdjęciem. Tym bardziej, kiedy wyłapujemy coś fajnego z większej całości, która już nie budzi Twojej sympatii. Przykład? Choinka. No okej... wyszła średnia w tym roku. Krzywa jest, niska. A te łancuchy jak krzywo zawiązane. No dramat, ale poprawić tego nie ma jak. Chociaż nie! W sumie nieporadność tego, co zmalował mąż z dziećmi jest urocza. Spójrz na tą bombkę u samej góry, jak ona pięknie błyszczy! Jak w niej pięknie odbijają się postacie pod choinką. To się może udać - Pstryk!

UNIKAJ UŻYWANIA WBUDOWANEJ LAMPY BŁYSKOWEJ

O tym już pisałam powyżej, ale nie zapominajcie o tym. Raz, ze lampa po prostu psuje zdjęcie, zwłaszcza ta telefoniczna. Dwa, lampa potrafi wybić z chwili. Chodzi o to, że aparat wielu ludzi peszy dźwięk migawki i błysk lampy są dla nich sygnałem ostrzegawczym. Dlatego warto czasem te sygnały ukryć i dzięki temu zrobić zdjęcia , o których nie wie osoba fotografowana. Będą wtedy naturalne.

SZUKAJ ŚWIATŁA

To wbrew pozorom nie jest takie trudne. Jeżeli robisz zdjęcie w pokoju, to przecież możesz na chwilę odsunąć firanki. Parę promieni światła z zewnątrz potrafi zrobić cuda dla zdjęcia. Pamiętaj jednak, żeby unikać zdjęć stojąc tyłem do źródła światła - ustawiaj się frontem do okien, drzwi balkonowych etc.

SELFIE INACZEJ

Czasami nie ma kto Ci zrobić ładnego zdjęcia, a klasyczne zdjęcia selfie mogły Ci się już znudzić. Selfie to nie musi być jednak tylko zdjęcie Twojej twarzy, Twoje nowe świąteczne paznokcie, ujęcie Twoich nóg otoczonych dopiero co opadłym puszystym śniegiem, ujęcie zza Twojej głowy. To wszystko są zdjęcia, które są nieoczywiste, a mają w sobie dozę kreatywności, która idealnie wpisuje się w ideę grudniownika.

JEDNA SCENA KILKA UJĘĆ

wiecie jak działają fotobudki? Serio kilku zdjęć pozornie tego samego ujęcia. Spróbuj czasem zrobić takie zdjęcia. Zmontowanie potem takiej serii zdjęć do albumu daje całkiem fajne efekty. Dzięki temu trickowi w albumie robi się spontanicznie i dynamicznie.

NIE WSTYDŹ SIĘ ROBIENIA ZDJĘĆ

No początku mojej zabawy z albumami bardzo stresowałam się, jeżeli miałam sobie sama robić zdjęcia poza domem. To takie narcystyczne... A pózniej żałowałam! W końcu nadszedł moment, kiedy stwierdziłam, że nie robię nic złego! Selfie czy zdjęcia z mężem pod miejską choinką zajmie Ci minutę - nawet jeżeli zdąży Cię przyłapać na tym jedna czy dwie osoby - who cares?

TRZYMAJ TELEFON PEWNIE

Stabilizacja obrazu to jedno z tych funkcji, w których profesjonalne aparaty zawsze wygrają z telefonicznymi. Tę różnicę można jednak nadrobić - zwróć uwagę na to, aby telefon trzymać pewnie, najlepiej dwoma rękoma . Jeżeli możesz, to oprzyj go o coś - parapet, krzesło, łóżko będą idealnymi statywami. To może wydać się śmieszne, ale wstrzymaj na chwilę oddech przed wykonaniem zdjęcia . To wszystko pozwoli uniknąć Ci poruszonych i rozmazanych zdjęć. Dzięki temu nie zgubisz także punktu ostrości zdjęcia.

DBAJ O NASTRÓJ

Nie ma co ukrywać, niektóre ujęcia musisz po prostu zbudować. Zadbaj o to, aby w Twoim domu były świąteczne ozdoby, błyskały świąteczne lampki, aby członkowie Twojej rodziny ubierali swetry z reniferami. Te wszystkie charakterystyczne dla świąt rzeczy nadadzą Twoim zdjęciom niepowtarzalnego klimatu.

Please login to get access to the quiz
NIE MASZ DROGIEGO APARATU? CUDOWNIE ! (Prev Lesson)
(Next Lesson) 10 POMYSŁÓW NA ŚWIĄTECZNE KADRY
Back to GRUDNIOWNIK OD PODSTAW

No Comments