GRUDNIOWNIK OD PODSTAW

JAK PRZYGOTOWAĆ ZDJĘCIE DO ALBUMU? O OBRÓBCE SŁÓW KILKA…

Nawet jeżeli jesteś zadowolona ze zdjęcia, które właśnie wykonałaś, to wcale nie oznacza, że nie można do niego zastosować paru technik, które sprawią, że będzie naprawdę niepowtarzalne i co najważniejsze - będzie doskonale prezentować się w Twoim albumie. Pamiętajcie, że z perspektywy albumu jako całości dobrze jest utrzymać spójny "styl zdjęć". Ten styl można uzyskać właśnie dzięki podstawowej obróbce - jeden filtr zastosowany do wszystkich zdjęć naprawdę potrafi zdziałać cuda. Tu rozjaśnić, tam wyostrzyć i wszystko wygląda wspaniale.

Pamiętajcie o tym, co przeczytałyście powyżej - zdjęcie wcale nie musi bye idealne. Jeżeli tylko czujecie, ze udało Wam się uchwycić moment warty zapamiętania, a nie jesteście zadowolone z jakości zdjęcia, to mam nadzieję, że poniższe porady przydadzą się Wam jak znalazł.

Bardzo często słyszę od Was, ze nie znacie się na programach graficznych i w związku z czym nawet nie próbujecie się zabierać za jakąkolwiek obróbkę graficzną zdjęć, które wykonałyście. To zrozumiate, nawet proste graficzne programy mają w sobie tak wiele funkcji, ze ich opanowanie może jawić się jako trudne i czasochłonne.

Postaram się Wam jednak pokazać, że wcale nie trzeba uczyć się wszystkiego - kilka prostych funkcji opanowanych do perfekcji w zupełności wystarczy na potrzeby grudniownikowych albumów.

Polecę Wam także kilka aplikacji telefonicznych z których korzystam - dzisiejsza technologia poszła tak bardzo do przodu, że wystarczy kilka kliknięć na ekranie telefonu, żeby uzyskać efekty zbliżone do tych, które osiąga się za pośrednictwem np. Photoshopa (oczywiscie, to nigdy nie będzie to samo, natomiast raz jeszcze podkreślam - pamiętajmy o skali, na nasze potrzeby, na potrzeby naszych grudniowników, na potrzeby zdjęć, które są w małym formacie aplikacje są po prostu wystarczające) .

Poniżej przedstawię Wam moje ulubione aplikacje do obróbki telefonicznej z których najczęściej korzystam. Nie twierdzę, że musicie korzystać z tych samych. Pamiętajcie, że te funkcje, na które zwrócę Waszą uwagę, dostępne są w zasadzie w każdym programie. Pobawcie się trochę, potestujcie i znajdźcie taką aplikację, z którą to Wam będzie się pracować najlepiej.

INSTAGRAM

Do podstawowego obrabiania zdjęć używam przede wszystkim lnstagrama - często dzięki zastosowaniu tego samego filtra do kilku zdjęć uzyskuję spójny efekt co bardzo pozytywnie wpływa na dalszą kompozycję całej rozkładówki. Kilka pociągnięć palcem po polu podnoszenia jasności, nasycenia, korekcja prześwietleń i cieni, drobna winieta i na koniec wyostrzenie. Voila- to zdjęcie jest już gotowe do wywołania!

PICSART

Jeżeli chcę zdjęcie dodatkowo podkręcić lub potrzebuję dokonać w nim jakichś bardziej zaawansowanych zmian, to wybieram właśnie PicsArt. To aplikacja to prawdziwa kopalnia filtrów i masek. Dzięki niej możesz w szybki i prosty sposób usunąć niepotrzebne elementy ze zdjęć, dodać im efektu ruchu czy sklonować jakiś obszar zdjęcia. Oprócz tego aplikacja posiada rozbudowane kolekcje efektów flary obiektywu, bokeh czy nawet sztucznego śniegu, a dzięki możliwości gumkowania możemy uzyskać naprawdę realistyczne efekty. Wszystko to utrzymane w naprawdę dobrym smaku i stylu, który zadowoli nawet najbardziej wybredne gusta. Fantastyczne działają również podstawowe funkcje tej aplikacji takie jak: jasność, kontrast, nasycenie, cienie i rozjaśnienia oraz temperatura. Jedną z moich ulubionych funkcji jest dostępna w zakładce narzędzia opcja Tilt Shift. Czasami kiedy chciatabym podrasować zdjęcia po to, aby uzyskać głębię ostrości taką, jak w tych wyciągniętych wprost z lustrzanki - odpalam PicsArt i wybieram wtasnie tę opcję.

A COLOR STORY

Podobnie jak poprzednie aplikaeje, A COLOR STORY zawiera własne filtry, narzędzia do samodzielnej podstawowej obróbki oraz dodatkowe nakładki na zdjęcia w postaci efektu bokeh czy bardzo realistyczne efekty flary. Dodatkowe nakładki są płatne, ale ich koszt nie jest zaporowy.

Please login to get access to the quiz
LISTA ZDJĘĆ DO ZROBIENIA W TE ŚWIĘTA (Prev Lesson)
(Next Lesson) JAK WYWOŁYWAĆ ZDJĘCIA?
Back to GRUDNIOWNIK OD PODSTAW

No Comments