GRUDNIOWNIK OD PODSTAW

10 POMYSŁÓW NA ŚWIĄTECZNE KADRY

Olę Jędrzejczak - absolwentkę Akademii Fotografii Dziecięcej, uczestniczkę wielu warsztatów związanych z fotografią, milusińskich oraz właścicielkę studia fotograficznego CHWILE W KADRZE - poprosiłam o zdradzenie Nam kilku swoich ulubionych trików, dzięki którym nasze tegoroczne albumy będą pełne przepięknych rodzinnych fotografii.

Ola

Grudzień to taki magiczny czas w roku, kiedy zewsząd otula nas nastrój świąt - w sklepach lecą kolędy, które nieświadomie nucimy pod nosem; na ulicach mnóstwo świątecznych dekoracji; prawie na każdym rogu choinka i przebrany Mikołaj.

No nie ma szans, żeby choć na chwilę zapomnieć o tym, że zbliżają się święta.

A co się z tym wiąże? mnóstwo obowiązków, prezentów do kupienia, pokojów do posprzątania, pierniczków do upieczenia… Jak nie dać się zwariować w tym wszystkim? Jak się cieszyć i sprawić, żeby ten czas był ciepły i radosny - i żebyśmy o nim na zawsze pamiętali?

Odpowiedź jest jedna: Zdjęcia!

Pomyślicie, że zwariowałam? 🙂 bo kto by miał jeszcze w tym wszystkim czas na robienie zdjęć…

Ale nie, nie zwariowałam - już za moment przedstawię Wam mój plan na grudzień.

No bo tak to jest, że każde święta są jedyne w swoim rodzaju - dla niektórych z Was być może są to pierwsze święta w „komplecie”, z nowym członkiem rodziny. Pierwsze święta, gdy cała duża rodzina usiądzie do stołu. Pierwsze święta na nowym mieszkaniu. Pierwsze święta, gdy dzieci samodzielnie upiekły ciasteczka. Tych „pierwszych” mogę wymieniać bez liku. Ale, co najważniejsze, o czym warto pamiętać - czas biegnie szybko i warto zatrzymać te „pierwsze” chwile na zawsze. Dlatego namawiam Was już teraz gorąco - róbcie zdjęcia! Udokumentujcie te święta! I niech codzienne chwycenie za aparat stanie się Waszą rutyną oraz odskocznią.

To jak? Podejmujecie wyzwanie? 🙂

Żeby było Wam łatwiej, mam dla Was 10 pomysłów i porad na świąteczne kadry.

1. Dokumentujcie codzienność.

Tak, tak - to ona będzie później przyprawiała Was o uśmiech na twarzy. Martwicie się o to, że w domu jest bałagan? Że jak tylko ogarniecie, to dzieci za moment przyniosą kolejną tonę zabawek na dopiero co posprzątane miejsce? Że obok kubka z zimną już kawą leży brudna pielucha? Znacie to? 🙂 Ja też. I wiecie co? Dzieci rosną szybko, zapomnimy o tym - a jeśli przestaniemy się przejmować bałaganem i zrobimy zdjęcie takiego świątecznego „rozgardiaszu” - to za kilka lat wspomnimy to z uśmiechem na ustach i w sercu.

Zobaczcie - to moje córki, po spacerze, zmarznięte stopy trzeba ogrzać w misce z wodą.

2. Stwórzcie nastrój w domu - czyli ozdoby

O tak, jak postawicie na szafce figurkę Świętego Mikołaja, powiesicie kilka gałązek z „choinki”, na szybie zrobicie fantazyjne wzory śniegiem w spray’u - będzie od razu jakby fajniej. A do tego - udokumentujcie to! Tak tak, zróbcie zdjęcia detalom, ozdobom - w końcu tak wygląda Wasze mieszkanie w tym roku - na święta :).

3. List do Mikołaja

Na co dzieci czekają najbardziej? Na prezenty od Mikołaja :). Czy to małe, czy to duże, każdy chciałby dostać coś miłego. Zatem weźcie kartkę, kredki, długopisy, farby, naklejki - i napiszcie, narysujcie razem z dziećmi to, o czym marzycie.

Ps. nie zapomnijcie tylko zrobić zdjęcia! 🙂

4. Mikołajki - czyli 6 grudnia

Sprawcie, aby były niezapomniane. Powieście skarpetę na prezenty. Jak dzieci pójdą spać - wytnijcie z papieru ślad stopy, który wysypiecie mąką - tuż przy drzwiach albo oknie (w końcu święty Mikołaj zostawia ślady). Przygotujcie mleczko i ciastka dla Mikołaja, które oczywiście muszą zniknąć :). I nie zapomnijcie zrobić zdjęć. Żeby było łatwiej - jak jest ciemno - po prostu ozdóbcie lampkami 🙂 - dadzą one delikatne, nastrojowe światło. Flash w aparacie jest niepotrzebny!

5. Pierniczki

O tak, to jest świetny sposób na wspólne spędzenie czasu, dające mnóstwo radości, zabawy. Jest to również świetna okazja do robienia zdjęć. Wspólne zagniatanie ciasta, ozdabianie, a może konkurs kto zrobi więcej pierniczków? Bawcie się dobrze!

I tu mała porada - uwaga, żeby mąka nie dostała się do aparatu. Dodatkowo - świetnie tu się sprawdzi tzw. Przed & Po - czyli klasyczne wyrabianie ciasta, a potem zdjęcie już upieczonych pierniczków - i zestawienie ich ze sobą.

Pamiętajcie - świetnie tu będą wyglądały zbliżenia - małe rączki wałkujące ciasto, przyciskające foremkę. Udekorowany pierniczek. Jeśli chcecie, całość możecie rozpocząć od zdjęcia przepisu, z którego korzystacie. Do dzieła!

6. Światło

Pomysłów na wspólne chwile, które świetnie wychodzą na zdjęciach, jak widzicie jest mnóstwo. Teraz czas na wskazówkę fotograficzną. Mianowicie światło. Jak to zrobić, żeby zdjęcia były ładnie oświetlone? Przecież w grudniu szybko robi się ciemno, a nikt nie ma czasu na te wszystkie rzeczy w ciągu dnia, bo jest w pracy. Doskonale to rozumiem. Dlatego zachęcam Was, do tworzenia „nastroju” poprzez szukanie innych niż naturalne źródła światła. Zapalcie świeczki, zapalcie dodatkowe światełka. Lampki  na choince dadzą nam wspaniały bokeh - wystarczy odsunąć się od choinki (obiekt fotografowany), przysłonę w aparacie ustawić na wartość jak najmniejszą, ostrość łapiemy na naszego modela, a światełka w tle nam się pięknie rozmyją.

Źródłem światła może też być to padające z ekranów - np. komputera, telefonu, telewizora.

Zobaczcie, tutaj dziewczyny są „oświetlone” tylko światłem padającym z telewizora.

7. Odbicia

Szukajcie ich - są wszędzie i wyglądają bardzo efektownie na zdjęciach! Czy to odbicie w witrynie sklepu zabawkowego - jak dziecko ogląda wymarzony prezent, czy to odbicie w szybie okiennej w domu - jak patrzycie na zewnątrz, czy śnieg pada; czy w końcu odbicie w bombce! Spróbujcie 🙂

8. Wyjdźcie na zewnątrz!

Pokażcie, jaka jest pogoda w te święta. Może będziemy mieć szczęście i spadnie śnieg. Wspólne lepienie bałwana, bitwa na śnieżki, łapanie spadających śnieżynek językiem, czy też strzepywanie śniegu z drzewa… bądźcie tam - z aparatem oczywiście 🙂 i pamiętajcie - iso niskie, czas krótki - 1/500 do biegających dzieci, latających śnieżnych kulek i spadającego z drzewa śniegu będzie odpowiedni!

9. Choinka i świąteczny stół

Postanowiłam te dwie „rzeczy” umieścić razem, bo są one stałym elementem każdych świąt.

Ubieranie choinki u nas w domu jest zawsze wielkim wydarzeniem. Małe rączki wieszające bombki… W tym roku dodatkowo będzie pies - ciekawa jestem, czy będzie próbował „zjeść” ozdoby :). A jak już przy ozdobach jesteśmy - to koniecznie zróbcie trochę sami! łańcuch z papieru, pawie oczka, ususzcie pomarańczę, laska cynamonu do tego… - i detal wiszący na choince pięknie będzie wyglądał na zdjęciu! No i oczywiście nie zapomnijcie pobawić się w fotoreportera - i pokazać etapy ubierania choinki, a potem królową w pełnej krasie :).

No i stół świąteczny - moje córki rok temu z zapałem czyściły sztućce i je rozkładały… cudne wspomnienie! Udokumentujcie to! 🙂

10. Domowe mini-studio

No a na koniec wisienka na torcie :). Czyli - zróbcie sobie sesję świąteczną w domowym zaciszu :). Nie trzeba mieć do tego 100 metrowego studia. Serio! Wystarczy Wasze mieszkanie. Nie macie tła fotograficznego? Nie szkodzi - zastąpcie je wyprasowanym prześcieradłem. Powieście je na szafie, ustawcie świąteczne gadżety i zróbcie sobie wspólne zdjęcie (od czego jest samowyzwalacz?). Możecie też pod firanką powiesić światełka i na takim tle zrobić zdjęcie - np przytulając miśka. Albo… Łóżko! Tak!!!! Nawet nie wiecie jakie cudne i nastrojowe zdjęcia wychodzą na łóżku :). Jasna narzuta, jasne poduchy, taca z ciastkami i mlekiem, fajne pidżamy i świąteczne skarpety… Ach :). Pamiętajcie, że jak chcecie, aby wszystkie osoby na zdjęciu były ostre, to ustawiacie przysłonę na wyższą wartość - przynajmniej 5.0. No i dobrze by było, aby były w miarę jednej linii :). A jak już zrobicie sobie, bądź Waszym dzieciom świąteczne zdjęcia, to potem zróbcie z nich foto-kartkę i wyślijcie przyjaciołom i rodzinie.

To jak? Podejmujecie wyzwanie?

Udokumentujcie Wasze święta! Poczujcie ich magię :).

 

W razie pytań - serdecznie zapraszam.

 

Ola

 

www.facebook.com/Chwilewkadrze

www.chwilewkadrze.pl

poczta@chwilewkadrze.pl

Please login to get access to the quiz
JAK ZROBIĆ KREATYWNE ŚWIĄTECZNE ZDJĘCIA? (Prev Lesson)
(Next Lesson) W KILKU SŁOWACH O ŚWIĄTECZNEJ FOTOGRAFII
Back to GRUDNIOWNIK OD PODSTAW

No Comments